Karmienie - 12 wskazówek, jak bezpiecznie karmić chorego
Karmienie chorego jest czynnością, której często boją się opiekunowie. Faktycznie, robienie tego w nieodpowiedni sposób może grozić zachłyśnięciem i zapaleniem płuc. Czasem, ze względu na trudności w karmieniu, opiekunowie nie dostarczają choremu wystarczającej ilości pożywienia. Poniżej umieszczam zbiór podstawowych zasad dotyczących tej czynności.
12 WSKAZÓWEK DLA BEZPIECZNEGO KARMIENIA CHOREGO
1. Przygotowanie
Przydatny może być przenośny stolik na łóżko, śliniaki lub rozłożony ręcznik (by uniknąć zanieczyszczenia otoczenia), ścierki lub ręczniki papierowe. Zadbaj o odpowiednie sztućce. Warto kupić kubek z wycięciem na nos lub kubek pochylony - przeciwdziałąją one odchylaniu głowy do tyłu, co mogłoby grozić zachłyśnięciem.
2. Pozycja siedziąca chorego
W razie możliwości łóżko chorego powinno być w pozycji siedzenia. Osoba karmiona ma siedzieć, głowa nie powinna być odchylona do tyłu. Gdy tylko to możliwa nie karmimy na leżąco, gdyż grozi to zakrztuszeniem.
3. Odpowiednia pozycja osoby karmiącej
Jeśli to możliwe siadamy na wprost (nie z boku) chorego, na jego poziomie. Nie powinniśmy patrzeć na chorego z góry, gdyż może prowokować to odchylanie niebezpieczne głowy przez pacjenta.
4. Wspólny posiłek
Przyjemnie jest jeść posiłki z innymi osobami. Jeśli to możliwe zachęć członków rodziny do wspólnego posiłku. Zadbaj również by posiłek wyglądał estetycznie (kilka kolorów) i zawierał produkty, za którymi przepada chory.
5. Nie wkładanie sztućców za głęboko
Może to spowodować wymioty.
6. Nie uderzanie o zęby
Stan higieny jamy ustnej osób starszych często pozostawia wiele do życzenia. Uderzanie o zęby lub protezę może powodować ból i przez to niechęć do jedzenia, a także wywołać odruch zaciskania ust.
7. Bez pośpiechu
8. Podawanie małych kawałków
9. Nie mówimy przy jedzeniu
Zasada dotyczy osoby karmionej, chociaż karmiący również nie powinien zanadto zagadywać chorego.
10. Przerwanie karmienie w przypadku kaszlu lub krztuszenia się
Gdy chory zaczyna się krztusić przerwij karmienie i wróć do niego, gdy pacjent odpocznie. Często jest to dla osoby chorej wielki wysiłek, więc nic na siłę.
11. Siedzenie po jedzeniu
Przez około pół godziny po karmieniu nie kładziemy chorego. Pozycja siedząca przeciwdziała refluksowi i zmniejsza ryzyko zakrztuszenia kawałkami pokarmu lub wymiocinami.
12. Poproszenie o pomoc
Jeśli karmienie sprawia Ci problem poszukaj pomocy. Zgłoś się do swojej Poradni Lekarza Rodzinnego, gdzie panie pielęgniarki na pewno pomogą swoim doświadczeniem i wskazówkami. Porozmawiaj ze swoim Lekarzem Rodzinnym - w niektórych przypadkach może zaistnieć konieczność karmienia przez sondę do żołądka lub założenie specjalnej gastrostomii. Istnieją również Poradnie Leczenia Żywieniowego.
Jeśli uważasz ten artykuł za przydatny, proszę pomóż mi dotrzeć z nim do większej liczby osób - możesz udostępnić go na swoim profilu w mediach społecznościowych lub opowiedzieć o tej stronie osobie w potrzebie!
lek. Piotr Seiffert