Konsultacja geriatryczna - 10 dobrych powodów, by skorzystać z pomocy geriatry

Geriatria jest stosunkowo nową dziedziną medycyny, która zajmuje się opieką nad seniorami (po 65 roku życia). Pacjentami zazwyczaj są osoby leczące się z powodu wielu chorób, zażywające dużo leków. Niestety lekarzy geriatrów wciąż jest dość niewielu, a Poradnie Geriatryczne nie funkcjonują we wszystkich regionach kraju. Sytuacja jednak powoli się zmienia i coraz więcej pacjentów może skorzystać ze specjalistycznej pomocy, ukierunkowanej na potrzeby osób starszych. Poniżej przedstawiam listę problemów, z którymi warto zgłosić się do geriatry.

10 dobrych powodów by skorzystać z pomocy geriatry.

1. Zaburzenia pamięci
Twój bliski wszystko zapisuje na kartce, gdyż inaczej zapomina? A może nawet problem jest tak duży, że nie pamięta jak się nazywasz, kiedy się urodził albo gdzie się znajduje? Jeśli zauważyłeś, że gorsza pamięć utrudnia funkcjonowanie Tobie lub bliskiej Ci osobie nie wahaj się poprosić o pomoc. Otępienie (demencja) jest jedną z częstszych przyczyn takich objawów u osób starszych.

2. Zaburzenia nastroju
Twój bliski jest apatyczny? Często płacze? Nic go nie cieszy? A może cechuje się dużym lękiem? Nie tłumacz wszystkiego starszym wiekiem. Lęk i depresja są bardzo częste u osób starszych i należy je leczyć.

3. Zaburzenia zachowania
Są jednymi z najbardziej uciążliwych dla opiekuna objawów demencji. Zalicza się do nich m.in. zachowania agresywne, znaczne pobudzenie, majaczenie czy odwrócenie rytmu dobowego (gdy osoba chora przesypia cały dzień i “budzi się” wieczorem). Ich skuteczne leczenie bardzo poprawia jakość życia osoby chorej i jej opiekuna.

4. Upadki
Niestety osoby starsze bardzo często upadają. Grozi to doznaniem niebezpiecznych urazów i ich konsekwencji. Niestety wciąż częstym scenariuszem są wieloletnie powtarzające się upadki, aż któryś ostatecznie kończy się złamaniem kości udowej, utratą samodzielności, leżeniem w łóżku, odleżynami i zapaleniami płuc. Warto zrobić wszystko by uniknąć takiej kaskady zdarzeń.

5. Pogarszający się chód
Zauważyłeś, że bliska Ci osoba porusza się z coraz większym problemem? Potyka się, chodzi małymi kroczkami a może każdy ruch powoduje ból? Przyczyny mogą być różne, ale często udaje się usprawnić mobilność osoby starszej.

6. Zawroty głowy
Określenie używane przez pacjentów do opisu bardzo wielu stanów - np. osłabienia, zaburzeń widzenia, omdlenia czy zaburzeń błędnika. Geriatra i jego zespół przeprowadzi badania, zaproponuje leczenie i oceni potrzebę korzystania z laski, balkonika czy wózka inwalidzkie.

7. Duża ilość leków
Stosowanie dużej ilości leków (tzw. polipragmazja) jest często obserwowana wśród pacjentów geriatrycznych. Spowodowane jest to wielichorobowością, a czasem konsultowaniem się u wielu specjalistów bez odpowiedniej “kontroli całości “. Zmniejszanie liczby tabletek jest jednym z priorytetów geriatrii.

8. Nietrzymanie moczu/stolca
Problem z nietrzymaniem moczu lub stolca występuje zarówno u starszych mężczyzn jak i kobiet. Powoduje duży dyskomfort, wstyd i bardzo negatywnie wpływa na jakość życia. Osoby starsze często przestają wychodzić z domu z tego powodu. Geriatra

9. Wiele chorób u jednej osoby
Często osoba starsza korzysta z pomocy wielu lekarzy co wiąże się z potrzebą dużej liczby wizyt. Często jest to bardzo trudne organizacyjne. Geriatra pomoże w próbie redukcji liczby tych konsultacji, wybrać te niezbędne i zająć się chorobami związanymi z procesem starzenia się.

10. Niedożywienie
Ludzie pracujący z osobami starszymi wiedzą jak wielu pacjentów jest niedożywionych. Powodów może być bardzo wiele i taka przyczynę spróbuje znaleźć lekarz. Leczenie jest możliwe i konieczne.