Aktywność fizyczna - jak zachęcić osobę starszą do wysiłku fizycznego?

Aktywność fizyczna pozwala leczyć i zapobiegać wielu chorobom związanym z wiekiem. Prawdziwym wydaje się stwierdzenie Wojciecha Oczko, nadwornego lekarza króla Stefana Batorego, że “ruch zastąpi prawie każdy lek, podczas gdy żaden lek nie zastąpi ruchu”. Niestety wiele osób starszych ogranicza swoją aktywność fizyczną. Poniżej przedstawiam sposoby jak zachęcić seniora do wysiłku. Należy je oczywiście dostosować do indywidualnych możliwość psychicznych i fizycznych osoby starszej.

7 PORAD JAK ZACHĘĆIĆ STARSZĄ OSOBĘ DO AKTYWNOŚĆI FIZYCZNEJ

1. Wytłumacz korzyści
Telewizja i internet są przesiąknięte informacjami o korzyściach z bycia “wysportowanym”. Niewielu seniorów odnosi to jednak do siebie. Warto byłoby przedstawić osobie starszej, jak aktywność fizyczna może wpłynąć na jej komfort życia. Można przy tym powiedzieć o zmniejszeniu ryzyka upadku, niepełnosprawności, rzadszych pobytach w szpitalu czy sprawniejszej “głowie”.

2. Współuczestnicz
Niektóre starsze osoby mają problem z zapamiętaniem sekwencji ćwiczeń lub wyborze odpowiedniej aktywność. Inni zmagają się z brakiem motywacji. Dlatego dobrym pomysłem jest wspólne ćwiczenie.

3. Poznaj ograniczenia
Część osób starszych zmaga się z problemami ograniczającymi ich aktywność. Niektórzy nie są w stanie wyjść z domu, inni mogą przejść tylko kilka metrów. Spróbuj empatycznie poznać ograniczenia osoby starszej by lepiej wybrać aktywność fizyczną.

4. Pomóż dobrać aktywność
Niektóre starsze osoby chciałyby “zacząć się ruszać”, ale nie wiedzą jak. Spróbuj doradzić im i pokazać co mogą robić.

5. Cieszcie się!
Każdy z nas jest inny. Jedni uwielbiają biegać, inni preferują ćwiczenia siłowe. Zachęcaj do takiej aktywności, która po prostu będzie sprawiała radość.

6. Zmień podejście
Niektórzy na same słowo “sport” czy “wysiłek fizyczny” reagują sceptycyzmem. Jeśli dotyczy to bliskiej Ci osoby, spróbuj traktować to jako zwykłą czynność dnia codziennego i nazwać to inaczej: zachęć do wyjścia na spacer lub wybierzcie się na zakupy rowerem. Może warto pomyśleś o zakupie czworonoga?

7. Zapoznaj się z ofertami z okolicy
W wielu miejscowościach organizowane są kluby seniorów, grupy nordic-walking, zajęcia na basenie itp. Spróbuj przedstawić osobie starszej takie propozycje z okolicy

Jeśli sądzisz, że powyższy wpis może się komuś przydać - proszę podziel się nim!