Brak apetytu - jak zachęcić osobę starszą do jedzenia?

Jednym z objawów, który najczęściej wzbudza zaniepokojenie opiekunów osób starszych, jest brak apetytu. Powodów takiego stanu rzeczy może być bardzo dużo i przekracza to zakres tego artykułu. Poniżej przedstawiam jednak sposób, jak zabrać się za ten problem.

 10 SPOSOBÓW NA WALKĘ Z BRAKIEM APETYTU OSOBY STARSZEJ

1. Oceń ilość i jakość spożywanego pokarmu
Musisz dokonać obiektywnych pomiarów, aby móc ocenić skalę problemu. Jak to zrobić? Możesz wykorzystać wiele metod: prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywać godzinę spożycia pokarmu i jego rodzaj. Możesz również robić zdjęcia talerzowi z jedzeniem przed i po posiłku lub go ważyć. Oceniaj ilość wypitych płynów np. na podstawie tego ile zostało w butelce.

2. Oceń możliwość samodzielnego przygotowania i spożycia posiłku przez osobę starszą
Istnieje wiele powodów, przez które starsze osoby spożywają mniej pokarmu. Niektóre z nich są mniej oczywiste. Być może bliska Ci osoba nie jest w stanie sama pójść do sklepu lub donieść zakupów? Możliwe, że jej po prostu nie stać. Czasem w przebiegu demencji pacjenci tracą zdolność przygotowywania sobie jedzenia. Inni mogą nie mieć sił by to zrobić. Spójrz na problem trochę szerzej, dostrzegając ograniczenia seniora.

3. Sprawdź jamę ustną
Częstym powodem ograniczenia spożywania pokarmów są problemy w jamie ustnej. Źle dopasowana proteza, bolący ząb lub owrzodzenie może istotnie wpłynąć na ilość pokarmu.

4. Razem z lekarzem poszukajcie innych przyczyn
Skonsultujcie się z lekarzem prowadzącym lub skorzystajcie z pomocy geriatry, by ocenić możliwy wpływ chorób i zażywanych leków na mniejsze spożycie pokarmów. 

5.  Jedzcie razem
Wspólne jedzenie posiłków jest niezwykle istotne. Rozwija więzi społeczne, a także realnie wpływa na zwiększenie spożycia posiłków.

6. Przygotuj atrakcyjne wizualnie posiłki
Wszyscy lubimy jeść w warunkach higienicznych, spożywając estetycznie wygląające pokarmy - dlatego rozwija się tak wiele restauracji. Nie zapominaj, że dotyczy to także osób starszych i niesamodzielnych! 

7. Doprawiaj pokarm
Zmysł smaku może ulegać pogorszeniu wraz z wiekiem. Z tego powodu potrawy mogą wydawać się mdłe i niesmaczne. Rozważ użycie aromatycznych przypraw.

8. Rozważ stosowanie przekąsek
Jak wyżej :)

9. Rozważ konsultację dietetyka
Dietetyk może pomóc w wyborze odpowiednich posiłków i ułożeniu menu.

10. Zważ chorego i oceń niedożywienie
Niedożywienie jest istotnym problem w grupie seniorów. Oceń je stosując proste pomiary: zważ masę ciała, zmierz obwód łydki i ramienia.

Temat jest bardzo ważny. Jeśli znasz kogoś, kto zmaga się z tym problem - poinformuj go proszę o tym artykule.