Dna moczanowa - podstawowe zasady diety

Dna moczanowa, inaczej zwana podagrą, jest chorobą polegająca na zapaleniu stawów. Jest ono spowodowane pojawieniem się tam złogów składających się z "kryształków", co jest związane z podwyższonym poziomem kwasu moczowego we krwi. Ogólnym zaleceniem w tej chorobie, jest m. in. stosowanie specjalnej diety. Niestety, dość często obserwuję brak wiedzy seniorów na temat pokarmów, których należy unikać w tej chorobie. W skutek tego narażają się na częstsze "ataki bólu" i powikłania. Wobec tego poniżej wypunktowałem produkty, których ilość powinno się zmniejszyć w diecie chorych na dnę moczanową, a także te, które mogą być przydatne.

PRODUKTY, KTÓRYCH ILOŚĆ NALEŻY ZMNIEJSZYĆ LUB CAŁKOWICIE OGRANICZYĆ CHORUJĄC NA DNĘ MOCZANOWĄ.

1. Mięso
W trakcie zaostrzeń mięso jest przeciwwskazane. Najmniej korzystne jest spożywanie podrobów, dziczyzny, konserw i wędlin. Należy o tym pamiętać również spożywając tłuste zupy oparte na wywarach mięsnych. Jeśli spożycie mięsa jest konieczne, najlepszym wyborem będzie gotowana pierś z kurczaka.

2. Owoce morza i niektóre ryby
Szczególnie szproty, makrele, śledzie, sardynki i inne wędzone.

3. Część owoców
Rabarbar, rodzynki, banany, suszone owoce.

4. Niektóre warzywa
Niekorzystne są szczególnie nasiona roślin strączkowych, szpinak, brokuły, papryka, por.

5. Alkohol
Każdy, w tym głównie piwo.

6. Wybrane napoje
Mocna czarna herbata i kawa, kakao, napoje wysokosłodzone.

7. Niektóre desery
Ciasto francuskie, czekolada, drożdże piwne.

Do grupy dozwolonych do spożywania pokarmów należą m.in. pieczywo mieszane z przewagą razowego, makarony, kasze, ryż, gotowane ziemniaki, chude mleko i sery, owoce takie jak jagody czy gruszki, herbaty owocowe czy ziołowe.

Osoby chorujące na dnę moczanową gorąco zachęcam do poszerzenia swojej wiedzy w zakresie diety - być może uda się dzięki temu uniknąć konieczności łykania kolejnych tabletek.
lek. Piotr Seiffert