Otępienie - jak nakłonić chorego do kąpieli?

Bardzo częstym problem zgłaszanym przez opiekunów osób chorujących na otępienie, jest niechęć ich podopiecznych do czynności higienicznych. Znacznie utrudnia to życie rodzinne, bywa powodem wstydu, a czasem może być przyczyną infekcji. Rodziny chorych próbują sobie z tym radzić na różne sposoby, w zależności od swojej indywidualnej sytuacji i możliwości. Nie ma uniwersalnych rozwiązań tej trudnej sytuacji, poniżej jednak zebrałem kilka wskazówek, które być może będą pomocne.

JAK NAKŁONIĆ DO KĄPIELI OSOBĘ Z OTĘPIENIEM?

1. Spróbuj wytypować akceptowalnego opiekuna
Jeśli to tylko możliwe, zachęcaj chorego do samodzielności. Często jednak konieczna jest asysta innych. Rodziny chorych czasem zgłaszają, że ich podopieczny akceptuje tylko jednego, wybranego “pomocnika” w kąpieli. Bywa, że nie jest to główny opiekun, a np. pomagający “z doskoku” syn. Być może w Państwa rodzinie też znajdzie się taka osoba.

2. Zaplanuj kąpiel w codziennej rutynie.
Większość z nas nie musi się kąpać codziennie, by utrzymać odpowiedni poziom higieny. Dotyczy to także osób starszych. Dobrze jest jednak, by chory z demencją miał stały plan dnia, dzięki czemu zminimalizujemy jego stres związany z “niespodziewanymi” wydarzeniami. W tym celu warto spróbować umieścić kąpiel w planie każdego dnia. Niech kąpiel nie kojarzy się z ze stresem lub zaskoczeniem. 

3. Zaakceptuj indywidualne preferencje
Większość osób całe życie kąpała się wieczorem, jednak pozostali mogą preferować inne godziny. Być może chory będzie wolał kąpać się np. przed obiadem, bo tak robił gdy wracał z pracy?

4. Uszanuj prywatność
Osoba starsza może krępować się nagości. Przydatny może okazać się np. strój kąpielowy lub zwykły t-shirt.

5. Zapewnij komfort
Łazienka powinna być odpowiednio nagrzana przed kąpielą. Można rozważyć stosowanie specjalnych zapachów lub ulubionej muzyki. Poziom oświetlenia powinien zapewnić dobrą widoczność i jednocześnie nie razić w oczy. Rozważ stosowanie większej ilości ręczników by zapewnić komfort cieplny. 

6. Rozważ usunięcie luster
Chorzy z demencją często traktują własne odbicie w lustrze jako obcą osobę. Jeśli ta sytuacja dotyczy Waszej sytuacji - pozbądź się luster.

7. Reguluj strumień wody
Są pacjenci, którzy boją się szumu wody - warto wówczas zmniejszać do minimum czas wycieku wody ze słuchawki prysznicowej lub stosować tylko nasączoną gąbkę lub inne kosmetyki.

8. Stosuj pozytywne wzmocnienie
Zachęć do mycia oferując nagrodę po kąpieli - np. przekąskę lub wspólne oglądanie tv.

Jeśli słyszałeś, że ktoś boryka się z podobnymi problemami - powiedz mu proszę o Poradniku Geriatrycznym.
lek. Piotr Seiffert