Higiena jamy ustnej - 8 podstawowych zasad dla seniorów

Higiena jamy ustnej osób starszych to temat dość trudny i systemowo zaniedbany. Z powodu braku wiedzy, sytuacji finansowej, przyzwyczajeń kulturowych, a czasem lenistwa, dorośli zaniedbują swoje zęby i dziąsła. Gdy do tego dochodzą trudności związane ze sprawnością fizyczną lub demencją, skala problemu gwałtownie narasta. Jednocześnie, wraz z wiekiem zwiększa się ryzyko różnych chorób tej okolicy. Poniżej przedstawiam podstawowe zasady higieny jamy ustnej osób starszych.

HIGIENA JAMY USTNEJ - 8 PODSTAWOWYCH ZASAD DLA SENIORÓW

1. Myj zęby
Normy takie same jak dla młodszych - po każdym posiłku należy umyć zęby. Bardzo ważne jest ostatnie mycie zębów przed nocą - powinny o tym pamiętać osoby lubiące podjadać wieczorami, pijące słodkie napoje lub alkohol przed spaniem.  Osoby starsze mogą rozważyć zakup elektrycznej szczoteczki - dzięki temu mycie zębów będzie mniejszym wysiłkiem.  Nie zapominaj, że są dostępne także nici dentystyczne i płyny do płukania jamy ustnej. Osoby bezzębne powinny myć dziąsła (często dokonuje się tego przy pomocy bardzo miękkiej szczoteczki lub miękkiej, mokrej szmatki - tak, by nie podrażnić śluzówki). 

2. Myj protezy
Poproś swojego dentystę o poradę w tym zakresie, gdyż niektóre zalecenia mogą różnić się w zależności od stosowanej protezy. Zazwyczaj zaleca się po każdym posiłku wyjęcie i umycie protez. Należy to robić  specjalną szczoteczką. Większość protez na noc należy wyjąć, oczyść i przechowywać w suchym, czystym pojemniku.

3. Regularnie korzystaj z pomocy stomatologa
Dotyczy to wszystkich osób starszych, także tych bezzębnych! W jamie ustnej mogą rozwijać się groźne choroby, w tym nowotwory. Ponadto, choroby jamy ustnej mogą wpływać na funkcjonowanie całego organizmu: przewlekły proces zapalny, niedożywienie, braki witamin - to tylko niektóre stany chorobowe mające z tym związek. Chcąc dbać o zdrowie, nie zapominaj o jamie ustnej!

4. Oglądaj jamę ustną
Regularnie, samemu z użyciem lustra lub z pomocą osoby bliskiej, oglądaj swoją jamę ustną. Wszelkie niepokojące objawy (np. niegojące się owrzodzenia) skonsultuj z lekarzem.

5. Dbaj również o usta
W razie potrzeby rozważ dodatkowe nawilżanie. Niedobory niektórych witamin objawiają się np. popękanymi kącikami ust.

6. Walcz z suchością w ustach
Suchość jamy ustnej jest bardzo częstym problemem. Niektórzy zrzucają ją na karb starości i nie próbują z nią walczyć. Zawsze gdy zaobserwujesz ten problem u siebie lub bliskiej Ci osoby, skorzystaj z pomocy lekarza. Za suchość jamy ustnej mogą być także odpowiedzialne niektóre leki. W celu radzenia sobie z tym problemem niektórzy stosują bezcukrowe gumy do żucia lub żują np. mrożone owoce.    

7. Lecz nadwrażliwość
Problem bólu odczuwanego po zetknięciu się szyjki zęba z ciepłym lub zimnym pokarmem/napojem jest częsty wśród osób starszych. Poproś dentysta o poradę. W leczeniu często stosuje się specjalne pasty do zębów.

8. Rzuć papierosy
Palenie tytoniu jest bardzo szkodliwe, nie tylko w zakresie jamy ustnej!

Tak jak pisałem - temat uważam za bardzo ważny i niestety społecznie zaniedbany. Z tego powodu planuję jeszcze kilka wpisów z zakresu “stomatologii” w przyszłości. Jak zwykle, na koniec wpisów zawsze proszę o udostępnianie tekstu potrzebującym :)