Obuwie - jak wybrać bezpieczne buty dla seniora?

Upadki są jednym z tzw. "wielkich problemów geriatrycznych". Mogą być spowodowane wieloma przyczynami, zarówno związanymi ze stanem zdrowia osoby starszej, jak i czynnikami zewnętrznymi. Istotnym zagadnieniem w przeciwdziałaniu upadkom jest dobór właściwego obuwia. Niestety wiele seniorów korzysta z nieodpowiednich kapci i butów. Poniżej umieszczam kilka wskazówek czym kierować się kupując obuwie dla seniora.

OBUWIE DLA SENIORA - CECHY BEZPIECZNYCH PRODUKTÓW

1. Wygoda
But przede wszystkim musi być wygodny, a noszący go powinien czuć się komfortowo. Nie może ocierać, ani w żaden sposób sprzyjać powstawianiu bólu i ran. 

2. Obecny zapiętek
Dotyczy szczególnie kapci i obuwia domowego. Powinno ono zawierać część obejmującą piętę, czyli tzw. zapiętek. Dzięki temu minimalizujemy ryzyko zsunięcia i upadku.

3. Antypoślizgowa podeszwa
Obuwie nie może ślizgać się po podłożu, a podeszwa nie powinna być gładka.

4. Amortyzacja
Dobrze byłoby, gdyby podeszwa zapewniała wysoki poziom amortyzacji. Odciąża to stawy kończyny dolnej, które u większości seniorów prezentują cechy zwyrodnienia.

5. Niski obcas
Orientacyjnie nie wyższy niż dwa palce. 

6. Szeroka podeszwa
Zapewnia lepsza stabilizację i równowagę.

7. Właściwy rozmiar
Dostosowany do stanu i aktualnej wielkości stopy. Nie należy skupiać się tylko na długości, ale także na szerokości i wysokości. Należy uwzględnić ewentualne obrzęki.

8. Regulowane
Regulowane zapięcie, np. na rzepy, pozwala na komfortowe używanie obuwia. Jednocześnie zabezpiecza przed ewentualnym zsunięciem się buta.

9. Miejsce na paluch
Buty z wystarczającą ilością miejsca na paluch zapobiegają jego postępującej deformacji i chronią paznokcie. Właściwie dobrany but pozwala na ruch paluchem.

Wiem, że temat wydaje się dość prozaiczny. Wierzę jednak, że ta z pozoru prosta interwencja, jaką jest właściwy dobór obuwia, jest w stanie istotnie zmniejszyć ryzyko upadku.
Lek. Piotr Seiffert