Profilaktyka chorób infekcyjnych - podstawowe zasady

Okres zimowo-wiosenny wiąże się z wyższą zachorowalnością na choroby wirusowe, w tym grypę. Ponadto aktualnie (02.2020) świat zmaga się z koronawirusem. Jednym z głównych sposobów walki z takimi patogenami jest profilaktyka, co można rozumieć jako zachowania zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusów i bakterii. Poniżej przedstawiam kilka podstawowych zasad, które są aktualne dla większości chorób infekcyjnych.

 ZASADY PROFILAKTYKI CHORÓB INFEKCYJNYCH

1. Często myj ręce wodą z mydłem
Mydło jest w stanie zniszczyć otoczki wielu wirusów.  Rób to wiele razy dziennie: po przyjściu do domu, w pracy, w przychodni, po czynnościach higienicznych, przed przygotowaniem posiłku, przed posiłkiem, po kaszlu, po kichaniu, po toalecie nosa, po kontakcie z chorym itd. Należy zadbać również o odpowiednią technikę i długi czas mycia (min. 20-30s), tak by nie pominąć żadnych powierzchni rąk (myj także przedramiona). Następnie osusz ręce. Dodatkowo możesz także odkazić się środkiem do dezynfekcji na bazie alkoholu.

2. Zasłaniaj usta i nos
Jeśli kichasz lub kaszlesz - zasłoń się chusteczką jendorazową i natychmiast ją wyrzuć. W razie jej braku, kichaj lub kaszl w zasłaniając się łokciem. Maseczkę powinna nosić osoba chora (np. z powodu grypy lub koronawirusa), by uniknąć zarażenia innych lub osoba opiekującą się osobą chorą. W społeczeństwach azjatyckich popularne jest chodzenie w miejscach publicznych w maskach również przez osoby zdrowe - zwyczaj ten ma to podstawy teoretyczne i w mojej opinii warty jest wprowadzenia także w Polsce.

3. Unikaj dotykania oczu i ust
Należy unikać dotykania niemytymi rękami ust, nosa i oczu.

4. Podczas choroby przebywaj w domu
Gdy jesteś chory staraj się nie wychodzić z domu. W ten sposób nie przekażesz patogenu innym osobom. Jest to wyraz odpowiedzialności społęcznej.

5. Unikaj osób aktualnie chorych
Gdy wiesz, że ktoś choruje na chorobę zakaźną (typu grypa lub koronawirus) staraj się unikać przebywania w jego towarzystwie, jeśli nie jest to niezbędne.

6. Unikaj tłumu w sezonie  zachorowań
W okresie zwiększonej zachorowalności dobrze jest unikać tłumów. Nie chodź na imprezy masowe, koncerty czy do kościoła. Zaopatrz się w przewlekle zażywane leki przynajmniej na 2-3 miesiące, by uniknąć wizyty w POZ czy w aptece. Lepiej także zrobić raz większe zakupy, niż codziennie udawać się do sklepu.

7. Wietrz pomieszczenia
Szczególnie w pracy i innych miejscach, w których przebywasz w większej grupie. 

8. Dbaj o zdrowie
Wysypiaj się, zapewniej odpowiednią ilość odpoczynku i ruchu, jedzenia wysokiej jakości. Rzuć palenie i picie alkoholu. 

9. Zaszczep się!
Nie zapominaj, że są dostępne wysoko skuteczne szczepienia przeciwko grypie, krztuśćowi czy penumokokom. Zrób to dla bezpieczeństwa Twojego i Twoich bliskich.

10. Edukuj innych
Naucz innych zasad profilaktyki. Dzięki temu wysiłkowi zwiększy się prawdopodobnie także Twoje bezpieczeństwo!

Aktualne (28.02.2020) zalecenia GIS  nakazują, by osoby mające bliski kontakt z osobą zarażoną koronawirusem / przebywające w obszarach zwiększonej częstości występowania koronawirusa, a u których wystąpiły objawy takie jak kaszel, gorączka, duszność lub problemy z oddychaniem powiadomiły o tym najbliższą stację sanitarno-epidemiologiczną i skontaktowaly się z najbliższym oddziałem chorób zakaźnych. W takiej sytuacji nie idźcie więc do poradni lekarza rodzinnego, by nie zarażać innych pacjentów. 

Po aktualne zalecania odnośnie postępowania w przypadku podejrzenia choroby spowodowanej koronawirusem, zapraszam na stronę Głównego Inspektoratu Sanitarnego gis.gov.pl. 
lek. Piotr Seiffert