Zaparcia - 11 prostych porad, jak radzić sobie z zaparciami

Osoby opiekujące się osobami starszymi dobrze wiedzą jak ważny jest dla ich podopiecznych prawidłowy rytm wypróżnień. Częstsze występowanie zaparć (mała częstotliwość oddawania stolca) u pacjentów geriatrycznych jest związane ze stylem życia, dietą i zmianami w układzie pokarmowym. Należy jednak pamiętać, że mogą być one objawem innych chorób, takich jak nowotwory czy zapalenie uchyłków. Same zaparcia również mogą być przyczyną zaburzeń zachowania w przebiegu otępienia czy majaczenia. Dlatego tak ważna jest ich profilaktyka i leczenie.

11 prostych porad jak radzić sobie z zaparciami

1. Pij dużo płynów
Niezwykle istotne jest zapewnienie odpowiedniej podaży płynów. Osoby starsze z reguły odczuwają mniejsze pragnienie, dlatego należy im przypominać o regularnym piciu napojów. W tym przypadku najlepsza będzie woda niegazowana. Szklanka ciepłej wody na czczo może pobudzić nasze jelita do pracy.

2. Regularnie spożywaj pokarmy takie jak: świeże i suszone owoce i warzywa, chleb wieloziarnisty, orzechy, pokarmy bogate w błonnik.

3. Unikaj pokarmów takich jak: ryż, banany, czekolada, ser żółty.

4. Rozważ wprowadzenie do diety preparatów z rozpuszczalnym błonnikiem (po konsultacji z lekarzem).

5. Zapewnij odpowiednią aktywność fizyczną
Ruch i ćwiczenia mogą być bardzo pomocne w walce z zaparciami. Dzięki aktywności fizycznej pobudzisz swoje jelita do pracy jak i “mechanicznie” pomożesz im w przemieszczaniu mas kałowych. Ważne są ruchy skrętne tułowia.

6. Regularnie korzystaj z toalety
Gdy Twój podopieczny zgłosi chęć wypróżnienia nie zwlekaj. Wówczas jest duża szansa na skuteczną defekację. Zapewnij regularne wizyty w toalecie nawet gdy pacjent nie zgłasza takiej potrzeby.

7. Zadbaj o zęby/protezy
Niezwykle istotne jest odpowiednie żucie pokarmów. Jeśli osoba starsza ma swoje zęby zadbaj o ich zdrowie. Jeśli stan uzębienia jest niewystarczający trzeba zapewnić protezę zębową. Ważne jest by regularnie badać jamę ustną w kierunku stanów zapalnych (także pod protezą), które mogą powodować ból i w skutek tego zaburzenia żucia.

8. Ostrożnie ze stosowaniem leków na zaparcia
Większość nich nie jest przewidziana do stosowania przewlekłego, a ich długotrwałe stosowanie może prowadzić do niekorzystnych zmian w jelicie. Część z nich jest przeciwwskazana w niektórych chorobach (np. w cukrzycy). Przed rozpoczęciem terapii skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą :)

9. Zadbaj o intymność
Chodzenie do toalety “za potrzebą” jest czynnością bardzo osobistą. Większość pacjentów krępuje się robić to towarzystwie innych osób. Zapewnij dyskretne warunki, zamknij drzwi do toalety. Jeśli to możliwe pozostaw podopiecznego samego.

10. Przenośne WC
Gdy chory nie może sam przejść do toalety, ale jest w stanie poruszać się w okolicy łóżka,  to dobrym rozwiązaniem może być przenośna toaleta. Dzięki temu utrzyma samodzielność.

11. Zgłoś się do lekarza
Doktor zbierze wywiad odnośnie dolegliwośći i stosowanych leków. Czasem przyczyną zaparć są zażywane farmaceutyki i wystarczy ich zmiana. Jeśli problem zaparć pojawił się nagle, zmienił się charakter stolca (np. kształt stał się ołówkowaty, kolor smolisty), konsultacja jest tym bardziej potrzebna. O ile to możliwe ważne jest leczenie przyczyny zaparcia. Doktor może również skierować pacjenta na badania takie jak badania laboratoryjne, USG jamy brzusznej, gastroskopia, kolonoskopia czy tomografia komputerowa.

Jak zwykle proszę - jeśli uważasz powyższy artykuł za pomocny, podziel się nim z innymi i opowiedz o mojej stronie. Dzięki temu dotrę do większej ilości osób, a moja praca będzie miałą sens!
lek. Piotr Seiffert